English
Search
Search Menu

אנה והרופא המצרי

כל המציל נפש אחת - כאילו הציל עולם ומלואו

 

בקצרה על הסרט ועל הבמאית:

אני טליה פינקל, בימאית של סרטי תעודה כבר 20 שנה. עד כה יצרתי ארבעה סרטים תיעודיים באורך מלא ששודרו בטלוויזיה בארץ וברחבי העולם , שהוקרנו בפסטיבלים ברחבי העולם וזכו במספר פרסים בינלאומיים.

בשנת 2014 התוודעתי לסיפור הגבורה המופלא של הרופא המצרי ד"ר מוחמד הלמי.  התחלתי לחקור וגיליתי אדם שלא פחד לעשות את הדבר הנכון  גם כשהעולם סביבו הפנה עורף לאנושיות. ד"ר הלמי הציל את חייה של הילדה היהודייה אנה בורוס-  תוך שימוש בתחבולות שלא היו מביישות איש מודיעין. אנה בת ה-15, התחזתה בעזרתו לאחייניתו המצרייה ועבדה אתו כאחות. שניהם טיפלו בחולים גרמניים בלב ברלין מתחת לאפם של אנשי הגסטאפו.

מנקודת מבטי זהו סיפור על הסיכון ועל המחיר שלוקח על עצמו אדם מוסרי הבוחר להיענות לצו מצפונו, כשהקונטקסט ההיסטורי הינו אחת התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה האנושית, תקופת השואה.

כבימאית דוקומנטארית מנוסה, אני רואה בסרט הזה שליחות אנושית וחברתית, בימים בהם יש מתיחות רבה  בין דתות  חשוב להפנות זרקור אל מי שהתייחס לחיי אדם כאל חיים מעבר להגדרה הגזעית שבה נולד. מי שראה את הזולת ומי שעמד על שלו ועשה את הדבר הנכון.  בלי עזרתכם הנדיבה לא יתאפשר לי לעשות  את הסרט.

אני מזמינה אתכם להצטרף אלי למסע מרתק של חשיפת סיפור מטלטל זה.

אנה והרופא המצרי

אנה והרופא המצרי

חשיבות הסרט

חשיבות הסרט היא בהצגת שאלות אתיות המהותיות לכל צופה בעולם שנחשף לעוול הנעשה  לחלשים ממנו ומול אפליה גזעית או אחרת של משטר המתעמר באזרחיו.

%d7%aa%d7%a2%d7%95%d7%93%d7%aa-%d7%97%d7%a1%d7%99%d7%93שאלות אלה מעסיקות אותי באופן אישי כיוצרת וכאקטיביסטית. במהלך פעילות התנדבותית מציגים לי לא פעם שאלות הנוגעות להעדפותיי האישיות בהתגייסות כנגד עוולות. תשובתי  לשאלות מסוג זה היא כי בוודאי שאכפת לי מעוולות רבות,  אך אני מרגישה שאדם בודד לא יכול להילחם בכל הרוע שבעולם, הוא יכול לבחור עוול שקרוב אליו-  ולפעול למען הנושא או האדם שהעוול נגרם לו. כך עשה ד"ר הלמי כשהחליט להציל את הילדה אנה.

המסר של הסרט

כששאלתי את  האימאם של מסגד אחמדיה בברלין אם  מקובל למתוח את גבולות הדת כדי לעזור למישהו מדת אחרת, הוא ענה בלי לחשוב: "כל המציל נפש אחת כאילו הציל את כל האנושות" – ביטוי המוכר לנו היטב כיהודים ומקורו במשנה (מסכת סנהדרין). זהו גם המסר העיקרי  של הסרט: הסתכל על האחר החלש שקרוב אליך, שים לב לסבל או אי צדק שנגרם לזולת ועשה ככל יכולתך כדי לעזור. שמחתי לגלות  כי זה היה גם המוטו שליווה את אנה בורוס שלאחר שהיגרה לארה"ב עבדה כאחות מוסמכת.

הסיפור של מוחמד הלמי והקשר המיוחד שלו עם אנה בורוס מותח גשר בין דתות, לאומים ותרבויות שונות. אני מאמינה שסיפורו של הלמי יטלטל כל צופה בעולם ויעודד אקטיביזם אישי במעגל החברתי הקרוב, ויעודד צופים להתבונן ביתר תשומת לב על הסביבה הרחוקה יותר.

הסיפור על הערבי המוסלמי שהציל יהודים, הוא  מקור לתקווה, שלום, חמלה והדדיות בין תרבויות החיות במרחב משותף. תמיכתכם בפרויקט תאפשר ליצור סרט תיעודי חדש החושף סיפור מופלא ומרגש זה

חזון אומנותי :

הסרט משלב אנימציה ככלי אומנותי להעצמת הסיפור.

הסרט בנוי משכבות של זמנים וסוגי עדויות.

בהווה– קרלה (הבת של אנה ז"ל)  תפגוש בברלין כמה דמויות שיספרו לה על חיי אמה לצדו של ד"ר הלמי. מתוך החיפוש קרלה והאנשים אותם היא פוגשת מגיעים ל"לב" הסיפור בעבר– נכנסים לתוך אנימציה שממחישה את הסיטואציות של הלמי ואנה בזמן המלחמה באותו מקום.

פיתחנו שפת אנימציה קולנועית ייחודית המזכירה  צילום ארכיון ועשויה בסגנון רוטוסקופינג ומדיה מעורבת, כאשר הדמויות מגולמות ע"י שחקנים הדומים לדמויות ולבושים בתלבושות תקופתיות, דבר היוצר תחושה אותנטית.

ברצוננו להגיע לכ40-50 דקות אנימציה בסרט.

מטרת גיוס הכסף: לאחרונה נוצר קשר עם קרוב משפחה של ד"ר הלמי ז"ל שהכיר אותו היטב. מדובר באדם חולה ומבוגר מאוד המוכן לבוא לברלין ולהיפגש עם קרלה ולסגור מעגל.

עד שאקבל כסף מגופי שידור או קרנות יכולה לעבור חצי שנה, והזמן הזה הוא קריטי בהתחשב במצב הבריאותי של המרואיין. הכסף שיגויס בשלב זה ישמש למימון הצילומים הדוקומנטריים ולעבודה על האנימציה.

לצורך כך אני זקוקה ל100,000 ₪

כל סכום נוסף שנגייס במסגרת המימון הזה ישמש ליצירת עוד סצנות דרמטיות באנימציה.

מי שראה את הסרטים שלי בעבר יודע שאני משקיעה שנים של עבודה ואת הנשמה שלי בכל סרט. מאחר ומדובר בסרט יקר אני זקוקה לעזרתכם להגשים את החזון האומנותי שלי. אני מודה לכם מראש על כל עזרה קטנה כגדולה שתוכלו להעניק.

הצוות

יחד איתי עובדים על הסרט אנשים מוכשרים מאוד:

ירון שין- במאי אנימציה (™Jewboy)

מנהל פרוייקטים, קריאטיב וארט דירקטור, מעצב, מאייר, אנימטור ועורך, העובד עם תעשיית הטלוויזיה, הקולנוע, התרבות והאמנות לפרינט ומסך החל משנת 2000.  ראש המחלקה לתקשורת חזותית, עיצוב ואנימציה – המרכז האקדמי ויצו חיפהמנהל אמנותי, מעצב ואנימטור פרוייקט ׳העברים׳  – סדרת סרטים דקומנטרים, משולבי אנימציה, על סופרים ומשוררים מובחרים מן הקאנון התרבותי הישראלי ב150 השנה האחרונות.ירון הוא אמן חבר בקבוצת האמנים ׳סלונה׳השכלה: תואר ראשון: תקשורת חזותית ועיצוב, המרכז האקדמי ויצו חיפה ישראל.תואר שני: תקשורת חזותית ומדיות, HKU אוטרכט, הולנד

עומר שדר- עורך ותיק וירושלמי. בוגר סם שפיגל

רפי תורן, מלחין מוסיקה מקורית

תואר ראשון בהצטיינות במוסיקה לסרטים  בברקלי קולג' אוף מיוזיק בוסטון, אמון על הפקה מוסיקלית לפרויקטים בעולם הבמה והסרטים, בהם סרטיה הדוקומנטריים של טליה פינקל – האומץ להציל (2017) והתיקון, פיצ'רים של פיני עדן – קמטי צחוק, (2016ולואיז, (סרטו האחרון של אוליבר ריד), תיאטרון התנועה  הערב רוקדים, (צל"ש למוסיקה בפסטיבל עכו), ומחזות הזמר לילדים דירה להשכיר ופינוקיו.  כרכז מגמות מוסיקה ומנצח חבורות זמר, מנהל מוסיקלית רפי תורן גם מופעים וטקסים בקהילות ובבתי ספר.  אשתקד (2016), הפיק דיסק ומופע משותף משיריו- סירת נייר, עם זמרת הסופרן יהלי תורן ובימים אלה (2017) יוצא לאור גם ספר סיפורים קצרים מפרי עטו – הסימפוניה העשירית.