אנה והרופא המצרי

תקציר:

סיפורו הלא יאמן של ד"ר מוחמד הלמי, רופא מצרי שהציל את חייה של נערה יהודייה, בלב ברלין הנאצית, מתחת לשפם של היטלר. הסרט מתמודד עם המחיר שעלול לשלם אדם מוסרי שנענה לצו מצפונו חרף סיכונים אדירים באחת התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה האנושית.

הלמי הוא הערבי הראשון והיחיד שהוכר על ידי "יד ושם" כחסיד אומות העולם; בני משפחתו סירבו לקבל את התואר מסיבות פוליטיות ומחשש לשלומם. על אף שעמו וחבריו הקרובים, עדיין רואים בישראל מדינת אויב, אחיינו, ד"ר נאסר קוטבי, שוחה נגד הזרם, ונאות לקבל את תואר הכבוד עבור הלמי, ממדינת ישראל.

 קוטבי פוגש בברלין את קרלה – הבת של הניצולה אנה,  המצרי והיהודייה שותפים לאותו סיפור ונרקם בינהם קשר מיוחד. קוטבי הוא הערבי הראשון שמדבר בגלוי על השואה בסרט קולנוע.

"אנה והרופא המצרי" הוא סרט שפורץ את גבולות הזמן,  הדת והפוליטיקה. סיפור שמהדהד עד היום ורלוונטי לתקופתנו

 

 למה הסיפור הזה חשוב:

בשנת 2013 התוודעתי לסיפור הגבורה המופלא של הרופא המצרי ד"ר מוחמד הלמי.  התחלתי לחקור וגיליתי אדם שלא פחד לעשות את הדבר הנכון  גם כשהעולם סביבו הפנה עורף לאנושיות. ד"ר הלמי הציל את חייה של הילדה היהודייה אנה בורוס-  תוך שימוש בתחבולות שלא היו מביישות איש מודיעין.

מנקודת מבטי זהו סיפור על הסיכון ועל המחיר שלוקח על עצמו אדם מוסרי הבוחר להיענות לצו מצפונו, כשהקונטקסט ההיסטורי הינו אחת התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה האנושית, תקופת השואה.

כבימאית מנוסה, אני רואה בסרט הזה שליחות אנושית וחברתית, בימים בהם יש מתיחות רבה בין דתות חשוב להפנות זרקור אל מי שהתייחס לחיי אדם כאל חיים מעבר להגדרה הגזעית שבה נולד. הסיפור על הערבי המוסלמי שהציל יהודים, הוא  מקור לתקווה, שלום, חמלה והדדיות בין תרבויות החיות במרחב משותף.

התהליך:

התחלתי את הסרט עם כאן 11 תאגיד השידור הישראלי יחד עם מבצע גיוס תרומות באוגוסט 2017 שאיפשר לי להפגיש בין ד"ר קוטבי, אחינו של ד"ר הלמי עם קרלה גרינשפן בתה של אנה בורוס בברלין, והפקתי וצילמתי את השתתפותם בטקס הענקת אות חסיד אומות עולם מטעם יד ושם במעמד שר החוץ הגרמני, שגרירי ישראל ומצרים.

הבנתי שכדי לספר את הסיפור הזה כמו שהייתי רוצה אני צריכה אנימציה שתקים לתחייה את סיפור העבר.  יחד עם האנימטור ג'ובוי ירון שין פיתחנו שפת אנימציה קולנועית ייחודית המזכירה  צילום ארכיון ועשויה בסגנון רוטוסקופינג ומדיה מעורבת, כאשר הדמויות מגולמות ע"י שחקנים הדומים לדמויות ולבושים בתלבושות תקופתיות, דבר היוצר תחושה אותנטית.

בנוסף התקיימו צילומים מסביב לעולם בברלין, ניו יורק, קהיר וישראל.

גייסתי את רוב תקציב הסרט משלושה שותפים מרכזיים: מכאן- תאגיד השידור הציבורי, מקרן גשר לקולנוע רב תרבותי ומקרן ועידת התביעות . את הגרסה הארוכה הקולנועית הפקתי בעזרת תמיכה נדיבה של בארי וקרלה גרינשפן.

סיימתי את הסרט ללא כל שכר על עבודתי וללא רווח. 

 

אני מזמינה אתכם להצטרף אלי ולהיות שותפים לחשיפת סיפור מטלטל זה.

איך אפשר לעזור להפיץ את המסר של הסרט?

כיום הסרט קיים בגרסת טלויזיה של 54 דקןת ובגרסת קולנוע של 75 דקות.

ניתן לשלוח אותו לפסטיבלים ברחבי העולם. כל פסטיבל גובה דמי הרשמה שנעים בין  20 ל 100 דולר.

ניתן לתרגם את הסרט לשפות נוספות וכך להנגיש אותו לקהלים נוספים (כרגע הוא מתורגן לעברית ולאנגלית)

 ניתן להזמין אותי להקרנת הסרט מול כל קהל בארץ ובחו"ל.

אני אשמח ואודה על תרומות לצורך הפצת הסרט בפסטיבלים לשנה של פסטיבלים דרושים כ 8000 יורו. אבל כל סכום יעזור לי להגיע לעוד ועוד מקומות, תרומות לתרגום לשפות שונות, ואם צפיתם בסרט ואהבתם ותוכלו להמליץ להזמין אותי להקרנה ומפגש  במתנסים, חוגי בית, קיבוצים, בתי ספר. זו גם דרך להפיץ את המסר וגם יאפשר לי להתפרנס.

 

התרומה לסרט מוכרת במס וניתן לקבל עליה קבלה.


אפשר גם לתרום בהעברה ישירה לחשבון הסרט "אנה והרופא" פרטים: בנק לאומי סניף 930, חשבון מס 8128754 (אם תורמים בהעברה צרו קשר בטלפון או במייל)

ברלין: הערבי הראשון יקבל את אות חסיד אומות העולם //מקור ראשון80

כתבה מחדשות כאן 11 בעקבות טקס הענקת חסיד אומות עולם בברלי
מהטלויזה בערבית
מהטלויזה בערבית